Farmalink Sağlık Ürünleri | Vitamin, Mineral, Bitkisel Besin, Biyoteknoloji, Kişisel Bakım Ürünleri, Dermakozmetik Ürünler, Vitamin, Mineral, Bitkisel Besin, Biyoteknoloji, Kişisel Bakım ve Dermakozmetik Ürünler

alo2
VIZULIZE Dry Eyes

Vizulize Dry Eyes Kuru Göz Damlası

Kuru Göz nedir ?

vizulize_dry_eyesKuru göz, gözyaşının yetersizliği durumudur. Gözyaşı,
göz çevresindeki gözyaşı bezleri tarafından salgılanır.  Göz kapaklarının kırpılması ile göz yüzeyine yayılır. Göz kırpma ile gözkapaklarındaki küçük kanalcıklar (punktumlar) ve daha sonra nasolakrimal kanal yardımıyla burun içine yönlenerek gözü terkeder.

Gözyaşı film tabakası nedir?

Gözümüzü kırptığımızda, gözyaşı göz yüzeyine yayılır ve bir tabaka teşkil eder. Buna gözyaşı film tabakası denir. Gözyaşı film tabakası sade sudan oluşmaz. Gözyaşı tabakası, hemen göz üzerine yayılan bir mukus tabaka, ortada sulu (aköz) tabaka, ve en dışta yağlı (lipid) tabakalardan oluşur.
Gözyaşı film tabakası gözün  ön tabakalarını besler, oksijen alışverişini sağlar. Göz yüzeyinin düzgün ve şeffaf olmasını sağlar.
Gözyaşı filmi olmazsa, iyi bir görme mümkün değildir. Ayrıca göze giren yabancı cisimleri, allerjik ve mikrobik etkenleri yıkayıp uzaklaştırma görevi vardır. Mikrobik etkenlere karşı koruyucu maddeler de ihtiva eder.

Gözyaşı film tabakasını oluşturan 3  tabakadan herhangi birinin eksikliği veya bozukluğu, kuru göz şikayet ve bulgularının ortaya çıkmasına neden olur.

Kuru Göz hastalarının şikayetleri nelerdir?

Bazı insanlar gözlerini ıslak ve rahat tutacak kadar göz yaşı salgılayamamaktadır. Gözlerde kuruluk hissi, batma, yanma, dumandan aşırı derecede rahatsız olma, yabancı cisim hissi gibi şikayetleri olabilmektedir. Kontak lens kullanımınıda zorlaştırmaktadır. Gözdeki yaşarma da kuru gözün bir belirtisi olabilmektedir. Temel salınan göz yaşında azlık varsa göz yaşı bezinde irritasyona bağlı olarak daha fazla göz yaşı salgılanacaktır.

Kuru Göz nedenleri nelerdir?

Gözyaşı üretimi yaşla birlikte azalır. Kuru Göz hastalığı hem erkeklerde hem de kadınlarda herhangi bir yaşta olabilse de kadınlarda, özellikle de menopoz sonrası
dönemde daha sık görülür. 
Kuru Göz hastalığı başka hastalıklarla da ilişkili olabilir.

Bunun dışında, idrar söktürücü, tansiyon düşürücü, anti-allerjik, anti-depresan ilaçlar, uyku ilaçları ve alkol göz kuruluğuna neden olabilir.

Ciddi kuru göz, ağız kuruluğu ile birlikte giden Sjögren Sendromu ile birlikte olabilir. Bu durumda, hastalarda, sıklıkla eklem romatizması olmak üzere, tüm vücut sistemlerini tutan bir immün disfonksiyon veya bağ dokusu hastalığı mevcuttur. Sjögren sendromu, genellikle 50 yaş civarında kadınlarda görülür.

Yukarıdakilerin dışında kimyasal yanıklar, cerrahilerde de kuru göz görülebilir.

Tedavi
Gözyaşı ilavesi

Suni gözyaşı damlaları, insanın kendi gözyaşına çok benzer özelliktedir. Bunlar gözü sulandırır ve nemli kalmasını sağlar. Suni gözyaşlarının
piyasada pekçok çesidi mevuttur. Suni gözyaşı içerisindeki koruyucu maddelere karşı duyarlılığı olan veya kontakt lens kullanan kişilere koruyucu madde içermeyen gözyaşı damlaları önerilmelidir. Eğer, gözyaşı damlası 2 saatte bir damladan daha fazla gerekirse, yine koruyucu madde içermeyen preparatlar tavsiye edilmelidir.
Suni gözyaşı damlaları günde bir-iki defa kullanılabildikleri gibi, saatte birkaç defa da damlatılabilir.

Mevcut gözyaşını koruma

Gözlerin nemli kalmasını sağlayıcı diğer bir yaklaşım, kişinin kendi gözyaşını korumaktır.
Gözyaşı gözden bir kanal sistemi yoluyla buruna boşalır. (Bu nedenle ağladığımızda burnumuz da akar). Göz hekiminiz bu kanalları geçici veya daimi olarak tıkayabilir. Bu kapama işlemi ile, hastanın kendi gözyaşını korumak ve suni gözyaşının gözde kalış süresini uzatmak mümkün olacaktır.

DİĞER METODLAR:

Gözyaşı da diğer sıvılar gibi buharlaşma özelliğine sahiptir. Buharlaşmayı engellemek
için ortamı nemli tutmak faydalı olabilir. Bu amaçla kışın içeriyi ısıtmak için kullandığımız kalorifer veya sobanın üzerine bir kap içerisinde su koymakla odanın nemli kalması sağlanabilir.
Kuru gözü olan bir kişi sıcak oda, saç kurutma makinaları veya rüzgarlı ortamdan kendini korumalıdır. Sigarayı da bunlar arasında sayabiliriz.
Kuru gözü olan bazı insanlar, sabah kalktıklarında gözlerinin zor açıldığından bahsebilirler. Bu semptom, yatarken suni göz yaşı kremi ile, ya da yoğun gözyaşı kullanmakla tedavi edilebilir.
Rahatlamak için, yeterli olan en az krem miktarı kullanılmalıdır. Çünkü fazla krem görüntüde bulanıklığa neden olabilir.
Stevens-Johnson sendromu veya pemfigoid gibi nadir hastalıklarda, A vitamini içeren damlalar kuru göz için faydalı olabilir. A vitamini desteği, sıradan kuru göz hastaları için gerekli olmamaktadır.

Sodyum Hyaluronat nedir?

Hyarulonik asit (H.A.)  tüm dokularda bulunan ve bir kaç gün içinde yıkılan doğal bir polisakkariddir,  ana fonksiyonu su tutması ve vücudun eklem ve kaslar gibi hareketli bölümlerini lubrike etmesidir. Yoğunluğu ve doku uyumu özellikleri nedeniyle cilt bakımı, göz cerrahisi ve osteoartrit gibi alanlarda pek çok farmasötik ürünlerde kullanılmaya başlanmıştır. Bu güne kadar 30 milyonun üzerinde kişi, değişik tipteki bu ürünlerle tedavi edilmiştir.
H.A horoz ibiği gibi hyaluronan ' dan zengin dokulardan yada bakteriyal fermantasyonla elde edilir.

H.A %56 deride %35 kan iskelet sisteminde ve %9 vücudun diğer yerlerinde bulunur. (Örn: Sinovyal sıvı, kan, lenf v.b)

Vizulize Dry Eyes, Sodyum Hyaluronat içeren göz nemlendirici damla olmasıyla, “suni gözyaşı” kavramına bir doğallık getirimektedir. Çünkü içeriğindeki sodyum Hyaluronat, vücütta doğal olarak bulunan bir madde ve vucudun doğal nemlendiricisi. Bu sayede de Vizulize Dry Eyes göz yüzeyinde  diğer doğal olamayan nemlendiricilerden daha uzun süre kalır. Aynı zamanda
Vizulize, içerdiği maddeler sayesinde kontakt lens dostu  olan, koruyucu madde içeren göz damlasıdır.
Vizulize Dry Eyes, gözün nemini ve kayganlığını doğal yoldan sağlayan bir üründür. Göz kuruluğunun neden olduğu rahatsızlık hissini ortadan kaldırır. Çevresel faktörlerin, yorgunluğun, uzun süreli video ve bilgisayar ekranı, kullanımının veya kontakt lenslerin neden olabileceği yanma, batma, kuruluk hissi, kızarma, ışık hassasiyeti gibi belirtileri ortadan kaldırır.

Göz damlaları nasıl kullanılmalıdır?  

İlk başta göz damlalarını kullanmak biraz zor olabilmektedir. En kolay yol başı geriye atıp, alt göz kapağını aşağıya çekerek damlatılabilir. Bu alt kapağa bastırıp aşağıya çekilerek yada iki parmakla tutlup çekilerek yapılır. Bu göz kapağıyla göz arasında bir cep oluşturur. Buraya tek bir damla damlatıldıktan sonra burun köküne göz kenarından bastırmak gerekir. Bu ürünün vücuda karışmasını engelleyip yan etkilerinin oluşması engellemektedir.

Bilgisayar Kullanımı - Göz Kuruluğu ve alınabilecek önlemler*

Ekrana bakma sendromu (Computer vision syndrome), modern dünyanın yarattığı yeni bir durumdur.
Ingiltere’de 2750 çalışanda yapılan bir çalışma,  insanların ortalama olarak haftada 53 saatini, bir başka deyişle yılın 3.5 ayını bir bilgisayar veya televizyon ekranı karşısında geçirdiğini ortaya koymaktadır.

Bilgisayar ekranlarının sürekli titreşen yapıda olmaları, yani aslında saniyede 40 ila 80 kez yanıp-sönüyor olmaları, görme güçlüğüne, bu da dikkatle izlemekte olan kişilerde yorgunluğa neden olur. Dikkatli bakış sırasında göz kırpma sayımızın dakikada 5-6 defaya azalması (normalde bu sayı, çok keskin görmeye ihtiyaç duymadığımız işlerde dakikada 12-16 defadır), kırpma yoluyla gözümüzün kurumasını önleyen mekanizmayı yavaşlatırken, büro gibi klimalı ortamlarda göz yaşı buharlaşma hızının artması ve ortam neminin azalması da göz yüzeyinin kurumasını artırıcı diğer faktörler olmaktadır.

Bilgisayar kullanıcılarının göz kuruluğu,  yorgunluğu ve yakınmalarını önlemek için birkaç noktaya dikkat etmesi  önerilir:

•    Bilgisayar ekranının üst seviyesi, göz seviyenizi aşmamalıdır. Böylelikle gözünüz çalışma sırasında hafifçe aşağı bakar pozisyonda olacak, bu durum kapak aralığınızın bir miktar dar kalması yoluyla, göz yaşınızın buharlaşabileceği göz yüzeyini azaltacaktır.
•    Ekrana 60-80 cm mesafeden bakan bir kişi için ekran boyu ile ekran çözünürlüğü dengesi de önemlidir.
o    14 inç ekran boyutu için 640x480;
o    15 inç ekran boyutu için 600x800;
o    17 inç ekran çözünürlüğü için 1024x768 ideal seçimdir.
•    Dikkatli çalışma ve keskin görüş çabası, göz kırpma sayısını istemsiz olarak düşürecektir. Bu nedenle 45 dakika ekran karşısında geçirildiğinde, 15 dakika süreyle, daha az görsel dikkat gerektiren bir işlev yapılacak şekilde ara verilmelidir. Göz kırpma işlemi tekrarlanmalıdır.
•    Eğer bu önlemler de sonuç vermezse, bir göz hekimine başvurmanız, bu arada göz yaşı fonksiyonlarınızı da ölçtürmeniz önemlidir. Her durumda en azında 2 yılda bir kez gözler kontrol ettirilmelidir.

*The national eye care trust, A sight for sore eyes, September 2005, Survey of 2750 U.K. Workers

Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed 

İletişim

Farmalink Sağlık Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Adres: İçerenköy Mh. Eski Üsküdaryolu Cd.
No:21 Öz İş Apt. A Blok D:1
Ataşehir 34752

E-Posta: info [ @ ] farmalink.com.tr
Telefon:
0 216 668 00 62 (pbx)
Faks:
0 216 668 00 63