Farmalink
Form Sprey
Farmalink
Gengigel Spray
0 Yorum
575₺ 517.5₺
%10 İNDİRİM
Farmalink
Form Jel
Farmalink
669₺ 602.1₺
%10 İNDİRİM
Farmalink
Form Sprey
Farmalink
669₺ 602.1₺
%10 İNDİRİM
Form
0 Yorum
0₺

Ağız Kuruluğu (Kserostomi)

Ağız kuruluğu, sık rastlanan ve kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Tükürük bezlerinin ağız içini ıslak tutmak için yeterli tükürük üretememesinden kaynaklanır.
Farmalink
Ağız Kuruluğu (Kserostomi) İçin Ürünler
Farmalink
Form Jel
Farmalink
575₺ 517.5₺
%10 İNDİRİM
Farmalink
Form Gargara
Farmalink
890₺ 801₺
%10 İNDİRİM
Farmalink
Form Gargara
Farmalink
575₺ 517.5₺
%10 İNDİRİM

Ağız kuruluğu, sık rastlanan ve kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Tükürük bezlerinin ağız içini ıslak tutmak için yeterli tükürük üretememesinden kaynaklanır. 

Tükürük (salya), dilin altındaki tülürük bezleri tarafından üretilir. Sağlıklı bir ağız yapısında tükürük çok önemlidir. Tükürük, çoğunlukla sudan oluşur, içinde mukus, bazı enzimler ve antibakteryel bileşikler barındırır.

Bakteriler tarafından üretilen asitleri etkisiz hale getirerek bakteri üremesini sınırlar. Nişastayı kimyasal olarak parçalayabilen enzimleri de içeren tükürük, diş çürüklerini önemli ölçüde engeller, tat alma yeteneğini geliştirir, çiğneme ve yutmayı kolaylaştırarak  sindirime yardımcu olur.

Azalmış tükürük ve bunun sonucunda ortaya çıkan ağız kuruluğunun, diş ve diş eti sağlığına, iştah ve yemekten alınan zevke kısacası yaşam kalitesine büyük etkisi vardır.

Ağız kuruluğunun nedenleri:

 • Bazı besinlerin tüketimi
 • Bazı ilaçların kullanımı
 • İyot eksikliği
 • Yaş almak, hormonal dengesizlikler
 • Kemoterapi
 • Bir hastalığa bağlı olarak (burun tıkanıklığı, sürekli ağızdan nefes almak gibi nefes alma sıkıntıları)
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Bazı sistemik ve oto immun hastalıklar (diyabet, alzheimer, HIV/AIDS gibi)
 • Aftlar
 • Yetersiz su tüketimi

Olarak sıralanabilir.

Ağızda kuruluk veya yapışkanlık hissi, sık sık susama, dilde karıncalanma, tükürük bezlerinde büyüme, ağız kokusu, yutma güçlüğü, çiğnemede ya da konuşmada zorlanma, tad alma duyusunda değişiklik gibi belirtilerle kendini gösterir.

Ağız kuruluğu şikayeti olanların gün içerisinde bol su içmeleri bir dereceye kadar yardımcı olsa da, bir çok kişide temel sebep susamak değil, ağız içerisindeki kuruluk hissidir. Bu his su içilse de uzun süreli tatmin sağlamaz.

Bununla birlikte, küçük yudumlar halinde ılık su almak ve yavaşça yutmak faydalı olabilir ve bezlerden gelen tükürüğün yıkanmaması gerekir. Alkol içeren içecek veya sıvılardan (örneğin ağız gargaraları ve kafeinli sıcak içecekler) kaçınmak da tükürük akışını artıracaktır.

Ağız Kuruluğu ve Diyabet

Ağız kuruluğunun  tespit edilemeyen diyabetinin belirtisi olması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Kuruluk, yüksek kan şekerinin belirtisi olduğu kadar kanda şeker yükselmesinin nedeni de olabilir, dolayısıyla diyabetin yan etkilerini şiddetlendirebilir.  Tükürükteki yüksek glikoz nedeniyle tükürük seviyesi azalan bir ağız, enfeksiyona karşı direçli hale gelebilir ve aft oluşumuna neden olabilir.

Hangi Gengigel’i kullanmalıyım?

Gengigel içerisindeki yüksek moleküler hyaluronik asit, iyi bir nemlendiricidir. Uzun süreli rahatlık sağlamak için ağız kuruluğunun yönetilmesi, ağız boşluğuna yapışacak ve anında rahatlama sağlayacak Gengigel Sprey veya Gengigel Jel ile sağlanabilir. Doğal aktif madde (Sodyum Hyaluronat) ağız florasını dengelemeye ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacaktır. Dişleri temizledikten sonra, sağlıklı diş etini daha da güçlendirmek ve kızarıklık ve iltihabı azaltmak için ağzınızı Gengigel Mouthrinse ile çalkalayın.

Gengigel Gum Protection Diş ve Diş Eti Macunu, özel formülasyonu sayesinde diş etinin sağlıklı kalmasına ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olur. 

%96’sı doğal kaynaklı bileşenlerden oluşan florürlü formül, 

 • Ağız florasının korunmasını sağlar,
 • Diş minesinin desteklenmesine yardımcı olur.
 • Bakteri plaklarının oluşmasını engeller
 • Diş çürümesinin ve diş kayıplarının önlenmesine yardımcı olur.
 • Diş eti hastalıklarının iyileşmesini destekler, diş eti onarımını güçlendirir, diş eti kanamalarını azaltır.

İçeriğindeki aloe vera, laktoferrin ve ksilitol sayesinde ağız florası korunur, bakteri plağı oluşması engellenir.

Yapay renklendirici içermediğinden beyaz-fildişi rengindedir. Az miktarda nane-limon aroması içerir. Tuzlu bir tada sahiptir. 

Bu özellikleri ile ağız içi problemlerden kaynaklanan ağız  kokusunun giderilmesinde yardımcıdır.

Gengigel Hydrogel Ağız Gargarası,  Ağız hijyeninin korunmasını ve sürdürülmesinden sorumlu olan  iyi huylu bakterilerin sürekliliğini sağlar. Ağız kuruluğunda, dokuyu nemlendirirerek şikayetleri azaltır. Sigara kullanımına bağlı  flora bozkluğundan kaynaklanan sorunları hafifletir. Diş eti iltihabının hızlı bir şekilde  iyileştirlmesi ve ağrının giderilmesinde idealdir. Ağız içi problemlerden kaynaklanan ağız kokusunu giderir.

Ağız bakım rutininizde en iyi sonuçları elde etmek  için Gengigel Ürünleri ile, Gengigel Diş ve Diş Eti Macunu birlikte  kullanılabilir. 

Gengigel Gum Protection Diş ve Diş Eti Macunu, Gengigel Hydrogel Ağız Gargarası 150 ml, Gengigel Hydrogel Ağız Gargarası 300 ml

Bu web sitesinde çeşitli kullanım alanlarında Gengigel’in kullanımından bahsedilmektedir. Bu gruplar aşağıdaki ana başlıklar altında toparlanbabilir:
Farmalink
Gengigel ürünleri güvenlidir. Ürün ülkemizde ve yurt dışında bir çok saygın klinik tarafından kullanılmış, klinik araştırmalar yapılmış, bu araştırmaların sonuçları ulusal/uluslararası saygın bilimsel dergilerde yayınlanmıştır. Bilinen ilaç etkileşimi veya yan etkisi yoktur. Diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

Formülünde yer alan ksilitol sayesinde diş çürümesine ve kan şeker seviyesinde değişmeye sebep olmaz.

Diyabetik hastalarda, yaşlılarda, gebelerde, özel tedavi gerektiren hasta gruplarında güvenle kullanılabilir.
Farmalink
Çerez Politikamız

Çerez Politikasını Görüntüle