Farmalink
Form Sprey
Farmalink
Gengigel Spray
0 Yorum
575₺ 517.5₺
%10 İNDİRİM
Farmalink
Form Jel
Farmalink
669₺ 602.1₺
%10 İNDİRİM
Farmalink
Form Sprey
Farmalink
669₺ 602.1₺
%10 İNDİRİM
Form
0 Yorum
0₺

Cerrahi Yaralar

Ameliyat sonrası ağız bakımı, baş ve boyun bölgesinde meydana gelen herhangi bir travmanın ardından ortaya çıkan her türlü durumu, ağrıyı veya enfeksiyonu yönetmek için çok önemlidir.
Farmalink
Cerrahi Yaralar İçin Ürünler
Farmalink
Form Jel
Farmalink
575₺ 517.5₺
%10 İNDİRİM
Farmalink
Form Gargara
Farmalink
890₺ 801₺
%10 İNDİRİM
Farmalink
Form Gargara
Farmalink
575₺ 517.5₺
%10 İNDİRİM
Farmalink
Form Sprey
Farmalink
669₺ 602.1₺
%10 İNDİRİM
Farmalink
Form Gargara
Farmalink
669₺ 602.1₺
%10 İNDİRİM

Ameliyat sonrası ağız bakımı nedir?

Ameliyat sonrası ağız bakımı, baş ve boyun bölgesinde meydana gelen herhangi bir travmanın ardından ortaya çıkan her türlü durumu, ağrıyı veya enfeksiyonu yönetmek için çok önemlidir.. Bu, yanağın iç kısmının ısırılması, diş çekiminden burun, dil veya göz gibi yüz özelliklerinin çıkarılması gibi büyük ameliyatlara kadar herhangi bir şey olabilir.

İnsanlar gömülü, enfeksiyonlu veya apseli dişler ve iltihaba neden olan problemler gibi birçok farklı nedenden dolayı da  ameliyat olurlar. Ağız cerrahisi, diş eti cerrahisi,  kök kanalından bir dişin veya birden fazla dişin tamamen çekilmesine kadar her şeyi içerebilir.

Ameliyat sonrası ağız bakımında en önemli hedef, enfeksiyonu ortadan kaldırmaktır. Zaman zaman komplikasyonlar meydana gelebilir ve bu, daha fazla tıbbi müdahale gerektiren diğer enfeksiyon türlerine neden olabilir. 

İnsan vücudunda doğal olarak oluşan bakteriler vardır; bunlardan bazıları faydalıdır ancak bazı bakterilerin zararlı olma potansiyeli vardır. Kronik hastalık (diyabet veya direnci düşüren diğer durumlar gibi) veya ameliyat nedeniyle vücudun bağışıklık sistemi zayıfladığında enfeksiyon potansiyeli artar.

Ameliyat sonrası ne tür şikayetler ortaya çıkar?

Muhtemelen en sık görülen şikayetler şişlik, ağrı, hassasiyet ve kanamadır. Ameliyatın türü, gereken bakım sonrası düzeyi belirleyecektir, ancak herhangi bir prosedür sonrasında enfeksiyon ciddi bir endişe kaynağıdır ve ağız boşluğunun düzenli olarak dikkatlice kontrol edilmesi ve izlenmesi gerekir.

Ses telleri, ağız, çene, dil veya boğazda ameliyat yapıldıysa konuşmak zor olabilir ve ağız boşluğu iyileşmeye başlarken yemek yemeye yardımcı olmak için kişilerin tüple beslenmesi gerekebilir.

Ağız ve yutak ameliyatı olmak insanların nefes alma, çiğneme ve yutma şeklini, konuşma şeklini değiştirebilir, koku alma duyusunu etkileyebilir ve ayrıca insanların görünüşünü de değiştirebilir.

Bu değişikliklerin bir kısmı ameliyat sonrası şişlik ve ağrı nedeniyle meydana gelebilir. Bu geçici değişiklikler, insanlar iyileşmeye başladıkça ve şişlikler azaldıkça iyileşecektir, ancak bazı değişiklikler kalıcı olabilir.

Ağız ameliyatından sonra yiyip içebilir miyim?

Ameliyat ardından izlenecek beslenme düzeni, ameliyatın türüne bağlıdır. Ağızda yapılan herhangi bir ameliyat genellikle birkaç gün boyunca yemek yiyip içemeyeceği anlamına gelir. Yaralar iyileşmeye başladıkça, miktar kademeli olarak artar. Çorba, meyveli milkshake, smoothie ve patates püresi gibi sıvı veya yumuşak bir beslenmeyle başlayan iyileşme, ameliyatın türüne göre bazen bir diyetisyen tavsiyesi gerektirebilir.

Ameliyat sonrası iyi ağız bakımı çok önemlidir ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için ağzın doğal savunmasını güçlendirmek ve ağrı ve iltihaplanmayı yönetmek için Gengigel First Aid önemli yardımcınızdır.

Enfeksiyon belirtileri nelerdir?

Ağız cerrahisinden sonra enfeksiyonlar nadirdir ve çoğunlukla bağışıklık sistemi zayıf olan veya şeker hastası olan kişilerde görülür. Enfeksiyonun en önemli belirtilerinden biri normalden uzun süren kanamadır; çünkü en ciddi kanamaların herhangi bir işlemden sonraki 24 saat içinde durması gerekir. Enfeksiyonla ilgili endişe, enfeksiyonun vücudunuzun diğer bölgelerine yayılarak önemli sağlık sorunlarına neden olma riskidir.

Uzun süreli kanamaya ek olarak, ağrı kesici ilaçlarla geçmeyen zonklayıcı ağrı, yüzün, çenenin veya diş eti şişmesinin artması, sızıntılı akıntı, özellikle irin ve ağızda akıntı gibi ağız cerrahisi sonrası enfeksiyona işaret edebilecek başka belirtilere birkaç gün içinde devam eden veya artan düşük dereceli ateş de eşlik edebilir.

Çoğu durumda, enfeksiyonun giderilmesine yardımcı olmak için bir antibiyotiğin reçete edilmesi gerekecektir, ancak ağızdaki iyi  bakterilerin doğal varlığını arttırmak, kötü huylu bakterilerle savaşmasına destek olmak ve kötü huylu bakterilerin ameliyata maruz kalan bölgeleri istila etme olasılığını gidermek için Gengigel First Aid ağız çalkalama sıvısı ve Gengigel Gum Protection Diş ve Diş eti Macunu ağız hijyeninizi   sağlamanıza destek olacaktır. Bu ürünler, ağrının giderilmesine de destek olacaktır.

Lütfen Dikkat

  • Ameliyattan sonraki iki ila üç gün boyunca eğilmeyin, ağır kaldırmayın veya yorucu egzersiz yapmayın.
  • Uyuşma geçene kadar sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçının. Bu yanağın yanlışlıkla yanmasını veya çiğnenmesini önleyecektir.
  • Altı ila sekiz hafta boyunca ameliyat bölgesinde havuç, yer fıstığı gibi sert veya gevrek yiyecekleri çiğnemeyin.
  • Ameliyattan sonra en az 10 gün sigara içmeyin. Sigara içmek iyileşme sürecini etkileyebilir 
  • İyileşme sürecini geciktirebileceği için alkolden kaçının.

Ameliyat sonrası diş ve diş eti bakımı

Ameliyat ardından, diş ve diş etinizin bakımını hekiminizin önerdiği şekilde yapın. Bir çoğunda, ilk birkaç gün boyunca ameliyat bölgesinin temizliği, ya da dişlerin fırçalanması  mümkün olamayabilir. Bu dönemde Gengigel First Aid ağız çalkalama sıvısı, iyileşme süresini de içeren önemli desteğinizdir.  

İlerleyen dönemlerde dişlerinizi fırçalamaya başladığınızda da Gengigel Gum Protection diş ve diş eti macunu ve Gengigel Hydrogel Ağız Gargarası, ağız içi dokusunun sağlığına kavuşmasına destek olur.

Dudak ve ağız kuruluğunu, boğaz ağrısını ve ağız kokusunu nasıl yönetirim?

Ameliyat olmak, özellikle ameliyatı takip eden günlerde ağız ve boğazda sorunlara neden olabilir. Ameliyat ardındaki uyanma sürecinde boğaz ağrısı, ağız kuruluğu başlıca şikayetlerdir. Bazen de buna kötü koku eşlik edebilir. Bunlar kolaylıkla tedavi edilir ve çoğu zaman küçük müdahalelerle çok çabuk geçer.

Dudaklar çok kuruysa veya pullu bir his veriyorsa, ölü deriyi çıkarmak için nemli bir bezle hafifçe temizleyebilirsiniz. Ardından bir dudak balsamı uygulaması dudakların yumuşamasına ve normal durumuna dönmesine yardımcı olacaktır. Bol miktarda sıvı içmenin yanı sıra sık sık yeniden uygulama, dudakları hızlı bir şekilde normal durumuna döndürmelidir.

Boğaz ağrısı ameliyattan sonra çok sık görülen bir sorundur ve genellikle birkaç gün içinde geçer. Daha uzun ameliyatlar, bu prosedürler için solunum tüpü daha uzun süre yerinde kaldığından genellikle boğazın daha fazla tahriş olmasına neden olur. 

Tükürük ağızdaki bakterileri en aza indirir. Ameliyat sırasında olduğu gibi ağız uzun süre kuru kaldığında bakteriler hızla çoğalabilir ve ağız kokusuna neden olabilir. Bu durum genellikle ağzı temizledikten sonra geçer, ancak bazı kişilerde biraz daha uzun sürebilir.

Ağız kokusu, ameliyattan sonra kullanılan ve ağzın kurumasına neden olan bazı ilaçlardan da kaynaklanabilir. Yutmasanız bile ağzınızı sık sık suyla çalkalamak faydalı olabilir. Gengigel Forte Oral Sprey, kuruluk hissini hafifletecek ve ağzın doğal savunma sistemini güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Gengigel Nasıl Etki Eder?

Hangi Gengigel’i kullanmalıyım?

Gengigel’in Forte Oral Gel, yüksek hyaluronik asit konsantrasyonuyla HA’nın diş eti dokusunda daha uzun süre tutunmasını sağlayarak ekstra film oluşturucu özellikler kazandırır. Gengigel Forte Oral Jel’In dokusu, diğer tüm Gengigel formlarından çok daha yoğundur, bu özelliği ile ağız içerisindeki belli bölgelerde toplanmış yaralarda ve diş eti ameliyatlarında kullanmak için idealdir. 

Eğer yaranız ağzınız içerisinde ulaşılması zor olan bir noktada ise ya da diş eti temasının bile acı verdiği durumlarda, Gengigel’in Forte Oral Sprey, çok yönlü pompası ile özellikle ulaşılması zor olan bölgelere  uygulamada kolaylık sağlar. Taşıma ve uygulama pratikliği nedeni ile günün her saatinde ve her yerde uygulama yapılabilir.

Günlük ağız bakımı rutininde ağız içi floranızı sağlıklı tutmak için Gengigel Hydrogel ağız gargarası ve Gengigel diş ve diş eti macunu yardımcı olacaktır.

Ürünler:

Gengigel First AidGengigel Gum Protection Diş ve Diş Eti Macunu, Gengigel Hydrogel, Gengigel Forte Oral Spray, 

Bu web sitesinde çeşitli kullanım alanlarında Gengigel’in kullanımından bahsedilmektedir. Bu gruplar aşağıdaki ana başlıklar altında toparlanbabilir:
Farmalink
Gengigel ürünleri güvenlidir. Ürün ülkemizde ve yurt dışında bir çok saygın klinik tarafından kullanılmış, klinik araştırmalar yapılmış, bu araştırmaların sonuçları ulusal/uluslararası saygın bilimsel dergilerde yayınlanmıştır. Bilinen ilaç etkileşimi veya yan etkisi yoktur. Diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

Formülünde yer alan ksilitol sayesinde diş çürümesine ve kan şeker seviyesinde değişmeye sebep olmaz.

Diyabetik hastalarda, yaşlılarda, gebelerde, özel tedavi gerektiren hasta gruplarında güvenle kullanılabilir.
Farmalink
Çerez Politikamız

Çerez Politikasını Görüntüle