Farmalink
Form Sprey
Farmalink
Gengigel Spray
0 Yorum
575₺ 517.5₺
%10 İNDİRİM
Farmalink
Form Jel
Farmalink
669₺ 602.1₺
%10 İNDİRİM
Farmalink
Form Sprey
Farmalink
669₺ 602.1₺
%10 İNDİRİM
Form
0 Yorum
0₺

Alzheimer Hastalığı

Alzheimer hastalığı, kısa ve uzun süreli hafıza kaybı, karar verme bozukluğu, unutkanlık ve ruh halindeki değişikliklerle gösteren ilerleyici bir nörolojik bir hastalıktır.
Farmalink
Alzheimer Hastalığı İçin Ürünler
Farmalink
Form Sprey
Farmalink
Gengigel Spray
0 Yorum
575₺ 517.5₺
%10 İNDİRİM
Farmalink
Form Sprey
Farmalink
669₺ 602.1₺
%10 İNDİRİM

Alzheimer hastalığı, kısa ve uzun süreli hafıza kaybı, karar verme bozukluğu, unutkanlık ve ruh halindeki değişikliklerle gösteren ilerleyici bir nörolojik bir hastalıktır. Beyin hücrelerinin zamanla ölümüne bağlı olarak kişide hafıza kaybı yani bunama (demans) gelişebilir. Bilişsel fonksiyonların azlaması şeklinde gelişen hastalığa ise alzheimer hastalığı denir.

Dünya Alzheimer Raporu 2018'e göre, dünyada 50 milyon kişi demansla yaşamaktadır ve bunların üçte ikisi alzheimer hastalığından etkilenmektedir. Demans, 65 yaş üstü kişilerde daha sık görülür ve kadınlarda erkeklerden daha yaygındır (Calsolaroet al. 2019).

Uzun zamandır, periodontal hastalıkların  diyabet ve kalp hastalığı sistemik gibi hastalıklarla ilişkisi biliniyordu. Periodontal hastalıklar ile alzheimer hastalığı arasındaki ilişki, ancak yakın zamanda kurulmuştur (Sandrameli ve ark. 2020). Ayrıca son yıllarda, ağız sağlığının genel sağlık üzerinde önemli bir etkisi olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle ağız hijyenine önem vermek gerekir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), diğer halk sağlığı kurumları ve sağlık dernekleri, günde iki kez, en az 2 dakika süreyle florürlü diş macunu kullanarak dişlerin fırçalanmasını ve günde bir kez diş aralarının geleneksel diş ipi, diş kürdanı, ağız duşu veya arayüz fırçaları gibi uygun araçlarla temizlenmesini önermektedir.

Demansı olan kişilerin, kişisel hijyenleri ile ilgili konularda da yardıma ihtiyaç duyabilirler.  Hastalık ilerledikçe diş fırçası gibi eşyaları kullanma yetenekleri de azalabilir. Bu eşyaların ne olduklarını, ne için kullanıldıklarını, diş fırçalamanın yapılması gereken işler olduğunu unutabilirler, daha önceden yapmış olduklarını düşünebilirler ya da temiz ve bakımlı görünme kaygılarını yitirebilirler. Hastalık ilerledikçe ve yerleştikten sonra da bu durum daha da zorlaşacaktır. O nedenle, yaşama dair bazı pratik ve basit çözümler geliştirmek önemli olacaktır.

Hastalık yerleştikten sonra, hastanız giyinmek, banyo yapmak veya tuvalete gitmek için sizin desteğinize ihtiyaç duyacaktır. Hastanın giyinme konusundaki problemleri hafifletmek için bazı pratik ve basit çözümler geliştirilebilir.
Gengigel’in pratik uygulamaya imkan sağlayan Sprey formları, ağız içinin doğal florasını korumaya yardımcı olacaktır.

Önerilen Ürünler

Gengigel Spray, Gengigel Forte Oral Sprey

REFERANSLAR

Calsolaro V, Antognoli R, Okoye C, Monzani F. The useof antipsychotic drugs for treating behavioral symptomsin Alzheimer´s disease. Frontiers in Pharmacology.2019;10:1-8.
Sadrameli M, Bathini P, Alberi L. Linking mechanisms ofperiodontitis to Alzheimer’s disease. Curr Opin Neurol.2020 Apr;33(2):230-238.

Bu web sitesinde çeşitli kullanım alanlarında Gengigel’in kullanımından bahsedilmektedir. Bu gruplar aşağıdaki ana başlıklar altında toparlanbabilir:
Farmalink
Gengigel ürünleri güvenlidir. Ürün ülkemizde ve yurt dışında bir çok saygın klinik tarafından kullanılmış, klinik araştırmalar yapılmış, bu araştırmaların sonuçları ulusal/uluslararası saygın bilimsel dergilerde yayınlanmıştır. Bilinen ilaç etkileşimi veya yan etkisi yoktur. Diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

Formülünde yer alan ksilitol sayesinde diş çürümesine ve kan şeker seviyesinde değişmeye sebep olmaz.

Diyabetik hastalarda, yaşlılarda, gebelerde, özel tedavi gerektiren hasta gruplarında güvenle kullanılabilir.
Farmalink
Çerez Politikamız

Çerez Politikasını Görüntüle